W ramach planowanego przez rząd pełnego oskładkowania umów zleceń poważne zmiany mają dotknąć również rolników prowadzących działalność gospodarczą - donosi "Rzeczpospolita", która dotarła do projektu ustawy.

Największa zmiana ma dotknąć jednak rolników prowadzących niewielką działalność gospodarczą. Projekt ustawy ma bowiem zawierać wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a. Tym samym nie będą oni mogli płacić składek do KRUS w wysokości 708 zł kwartalnie. Zamiast tego będą musieli odprowadzać do ZUS pełne składki, które wynoszą 1457,49 zł miesięcznie. Ten problem może dotknąć ponad 70 tys. osób.

W tej sytuacji,  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował pismo  do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem, czy Rząd RP wkrótce rozpocznie prace nad ustawą mającą dokonać zmian w składkach ZUS, które mają polegać również na wykreśleniu z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników artykułu 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez rolników działalności gospodarczej o niewielkim rozmiarze, bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.

Pismo w załączniku.

 

 

Do pobrania
Download this file (wystąpienie KRIR.pdf)wystąpienie KRIR.pdf[ ]366 kB