Ognisko grypy ptaków zostało potwierdzone w gospodarstwie położonym we wsi Dulsk pod Inowrocławiem w woj. kujawsko-pomorskim. Tu w kurnikach było utrzymywanych ponad 34 tys. kur reprodukcyjnych w wieku 42 tygodni.

To już drugie ognisko ptasiej grypy pod Inowrocławiem i trzecie w woj. kujawsko-pomorskim. 13 stycznia potwierdzono ognisko we wsi Kaczkowo, w gminie Gniewkowo w powiecie inowrocławskim, gdzie hodowano niemal 31 tys. indyków. Było to 5. ognisko HPAI w Polsce. Z kolei 7 stycznia służby weterynaryjne potwierdziły 2. w tym roku ognisko grypy ptaków w Polsce i jednocześnie pierwsze w kujawsko-pomorskim. Zostało ono stwierdzone w gospodarstwie zlokalizowany w miejscowości Linowo pod Grudziądzem, gdzie hodowano ponad 11 tys. indyków. – Cały czas pracuje sztab kryzysowy. Monitorujemy sytuację na bieżąco. Służby weterynaryjne prowadzą konieczne działania. Niebawem wydam rozporządzenie, w którym określone zostaną strefy: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą – mówił w poniedziałek Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Zgodnie z procedurami dotyczącymi zwalczania wirusa grypy ptaków, strefa zapowietrzenia będzie obejmować obszar w promieniu 3 km od wystąpienia ogniska. W promieniu 10 km zostanie ustanowiony obszar zagrożony ptasią grypą. Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Rolnicy utrzymujący drób, których gospodarstwa znajdą się w strefie mają także obowiązek przestrzegania wszystkich zasad bioasekuracji.

Zrodło: www. farmer.pl

W załączeniu zamieszczamy pismo Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wraz z rozporządzeniem w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego.