Impreza odbyła się 11 września, i jak co roku organizatorem jej była wspólnie Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza oraz firma Inter-Vax Wacław Górny Sp. Jawna.

W jej trakcie rolnicy - reprezentanci z każdego powiatu województwa Kujawsko-Pomorskiego mogli sprawdzić i porównać swoje umiejętności w oraniu na polu, przy drodze Podgórzyn - Wenecja, w gminie Żnin. Rolników startujących w konkursie oceniała niezależna, profesjonalna komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Zawodnicy biorący udział w rywalizacji  mieli do dyspozycji traktory Zetor Forterra i pługi Unia Grudziądz. Startujący w ramach konkursu mieli do wykonania cztery przejazdy robocze na odcinku 50 m, a wcześniej 15 min. na wyregulowanie i prawidłowe ustawienie pługa.

Komisja  oceniała wykonanie zadania pod względem:

  • prawidłowej głębokości orki na poziomie 25 cm
  • wyglądu zaoranego pola
  • stanu bruzdy
  • stanu rozpoczęcia i zakończenia orki
  • wypoziomowania pługa
  • oraz prowadzenia ciągnika

Rolnicy mieli o co walczyć. Zwycięzcą Wojewódzkiego Konkursu Orki został Zbigniew Ziółkowski z powiatu toruńskiego i otrzymał nagrodę - voucher o wartości 10 tys. złotych ufundowany przez Unię Grudziądz dzięki współpracy z firmą Inter-Vax Żnin. Z kolei Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza  wraz z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW ufundowali  nagrody dla zawodników, którzy zajęli miejsca od drugiego do ostatniego.

W tym roku również panie mogły sprawdzić swoje umiejętności w zorganizowanym konkursie z torem przeszkód i miały do dyspozycji Zetor Major CL 80. Nagrody laureatkom wręczał Mariusz Pudzianowski.

Równolegle  odbywał się rodzinny piknik, połączony z dobrą zabawą, muzyką, prezentacją maszyn i licznymi konkursami jak rzut podkową, oponą czy kaloszem.

Dodatkową atrakcją imprezy była promocja mięsa wieprzowego pt. „Piknik wieprzowy"  przygotowana przez Izbę Rolniczą. Smakosze tego mięsa miełi okazję do udziału w darmowej  degustacji przygotowanych dań oraz do wzięcia udziału w konkursach dla dzieci i dorosłych dotyczących promowanego mięsa wieprzowego.